kamu ihale danismanligi 2019

ies2019

su ve saglik kongresi 2019 banner

beton block 2019

E-çevre İzinleri Evrak Çilesini Bitiriyor

cevreizinleri_sÇevre ve Orman Bakanlığının hayata geçirdiği yeni sistem sayesinde e-çevre izni almak artık bir tuşla mümkün hale getirildi.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sanayicinin ve vatandaşın iş kaybını ve evrak sirkülasyonunu azaltmak maksadıyla teknolojinin bütün imkanlarının kullanıldığı belirtildi.
Daha önceki uygulamalarda çevre izinleri alacak kişi veya firmaların Çevre ve Orman Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğüne bağlı daireler ile İl Çevre ve Orman Müdürlüklerine bizzat müracaat etmeleri ve lüzumlu evrak ve belgeleri de başvuru sırasında teslim etmeleri gerektiği hatırlatılan açıklamada, evrakların çokluğu ve başvurunun elden yapılmasından dolayı işlemlerin uzun zaman aldığı ve firma temsilcilerinin de ciddi olarak mağdur olduğu kaydedildi.

Açıklamada, bakanlık tarafından 01 Nisan 2010 tarihinde hayata geçirilen bu yeni projeyle birlikte 7 ayda 224 işletmeye internet üzerinden e-izin sistemiyle geçici faaliyet belgesi verildiği, sistem sayesinde e-çevre izni almanın artık bir tuşla mümkün hale getirildiği belirtildi. E-izin uygulamasıyla işletmelere geçici faaliyet belgesi verilebilmesi için daha önceden 199 belge talep edilirken bu rakamın 16'ya indirildiğine dikkat çekilen açıklamada, işlem süresinin de kısaltıldığı ifade edildi.

Açıklamada, ayrıca bu uygulamayla, ilgili kişilerin, evraklarının hangi safhada olduğunu internet üzerinden kolaylıkla takip edebildikleri kaydedildi. Hizmete alınan bu yeni sistem ile birlikte kurum yöneticilerinin evrakın ilgili birimlerde, bekleme süresini ve sebebini takip etme ve sorgulama imkanı bulacağı bildirilen açıklamada, yönetmeliğin elektronik ortamda hayata geçirilebilmesi için bir yazılım geliştirildiği, yazılım programına Çevre ve Orman Bakanlığının resmi internet sitesi olan ''http://www.cevreorman.gov.tr'' adresine girilerek ''Online İşlemler'' menüsündeki ''e-Çevre İzinleri'' linkinden veya ''izinlisans.cevreorman.gov.tr'' ve ''eizin.cevreorman.gov.tr'' internet adreslerinden ulaşılabildiği kaydedildi. Açıklamada, söz konusu yazılımın e-devlet kapısına da (https://www.turkiye.gov.tr) entegre edildiği bildirildi. (AA)

Destekleyenler