kamu ihale danismanligi 2019

ies2019

su ve saglik kongresi 2019 banner

beton block 2019

'Mavi Yıldız' Koruma Altında

mavi-yildiz_sDünyada sadece Türkiye ve Yunanistan'da bulunan 'Mavi Yıldız' koruma altına alındı.
Dünya üzerinde yapılan incelemelerde nesli tükenmek üzere olan ve Bern Sözleşmesi gereği "çok tehlikeli ve mutlak korunması gereken" kategorisinde yer alan Amsonia orientalis "Mavi Yıldız" bitkisi Kocaeli Üniversitesi’nde koruma altına alınarak, çoğaltılmaya başlandı.
Mavi Yıldız bitkisi dünyada sadece Yunanistan’ın kuzeydoğusunda ve Türkiye’nin kuzeybatısında son derece dar yayılış gösteren, nadir ve tükenme tehdidi altında olan bir bitki türü. Tıbbi ve ekonomik öneme sahip ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan mavi yıldız bitkisinin, dünya üzerinde sadece Yunanistan ve Türkiye üzerinde bulunduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıktı.

Yunanlı proje ortakları ile Yunanistan’da yapılacak arazi çalışmaları sonucunda mavi yıldızın sadece Türkiye’de kaldığı kayıtlara geçirilerek, dünyaya ilan edilecek.

Tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Mavi Yıldız bitkisi "çok tehlikeli" kategorisinde değerlendiriliyor ve Bern Sözleşmesi gereği olarak da Avrupa ölçeğinde ’mutlak korunması gereken’ bitki türleri listesinde yer alıyor.

Bitkinin Türkiye’deki tüm doğal örnekleri, Kocaeli Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenen ve yürütücülüğünü Prof. Dr. Fazıl Özen’in yaptığı proje kapsamında koruma altına alındı.

Bu projede, mavi yıldız bitkisinin Türkiye örneklerinin genetik yapısının aydınlatılması ve doku kültürü ile çoğaltılarak doğaya kazandırılması hedefleniyor.

Özen:“Doğaya bin tane koyarsak tabiat bunu çoğaltır, ekolojik denge yeniden bitkiyi kabul eder ve dengeyi tabiatın lehine çevirmiş oluruz. Artık nesli tükenmeyecek diyebiliriz." şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Fazıl Özen, mavi yıldız bitkisinin içerisinde yer alan maddelerden dolayı bitkinin kanser ve kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceğini söyledi

Destekleyenler