kamu ihale danismanligi 2019

ies2019

su ve saglik kongresi 2019 banner

beton block 2019

İnsan Dışkısıyla Isınacaklar

tunel_sİngiltere'nin üniversitesiyle ünlü Oxford kenti yakınlarında bir kasaba, ülkede insan dışkısıyla üretilen biyogazın kullanılacağı ilk yer olmaya hazırlanıyor.   200 kadar hane, kasabanın kendi kanalizasyon sistemindeki atık kullanılarak elde edilen biyometan gazını kullanacak.

İngiltere'nin başlıca enerji şirketleri British Gas, Thames Water ve Scotia Gas Networks şimdi bu uygulamayı İngiltere'nin geneline yaymak için çalışmalara başladı.

Avrupa Birliği'nin yayımladığı bir direktife göre İngiltere'nin 2020 yılına kadar ürettiği enerjinin yüzde 15'ini, yenilenebilir kaynaklardan elde etmesi gerekiyor.

British Gas şirketinin enerji, teknoloji ve keşif dairesinin başkanı Martin Orrill, müşterilerin tiksinmelerini gerektirecek bir durum olmadığını, çünkü bu yenilenebilir enerji kaynağının kokusuz olduğunu belirtti.

Orrill, müşterilerin bu alışılmadık yeniden dönüşüm çabalarının bir parçası olmaktan dolayı gurur duymaları gerektiğini vurguladı.

Uzmanlar, insan dışkısının kanalizasyon sistemine girmesinden biyogaza dönüşmesine kadar geçecek sürenin 23 günü bulacağını söylüyorlar.

Biyogaz kullanacak hanelerden birinde oturan 45 yaşında iki çocuk annesi Kathryn Rushton, " çocuklarıma ilk anlattığımda burun kıvırdılar ama sonra bunun harika bir fikir olduğuna karar verdiler." dedi.

Rushton, "Bu tamamen bizim ürettiğimiz bir şey. Yenilenebilir enerji kaynakları bulmakta zorlanıyoruz ve ne bulursak kullanmamız lazım, o yüzden bu projenin gönülden destekçisiyim" diye konuştu.

Ortalama bir insan yılda, gaz üretmekte kullanılabilecek 30 kilogram kadar dışkı üretiyor.

İngiltere'de her yıl biyogaz üretmekte kullanılabilecek 1,73 milyon ton lağım atığı oluşuyor.

Thames Water şirketinin hesaplarına göre İngiltere'deki 9 bin 600 lağım arıtma tesisinin tamamının bu teknolojiyle yenilendiği varsayılırsa, 350 bin haneye yenilenebilir enerji sağlanabilir.

Pin It

Destekleyenler