kamu ihale danismanligi 2019

ies2019

su ve saglik kongresi 2019 banner

beton block 2019

"Güneş Varken Neden NÜKLEER?"

nukleer-santral_sGreenpeace, Mısır hükümetinin Akdeniz kıyısında, El Dabaa’da ülkenin ilk nükleer santralini kurma kararını kınıyor.  Greenpeace bu konuda şu açıklamayı yaptı:

Ortadoğu ülkelerinin kirli, pahalı ve tehlikeli bir enerji sistemine geçmesi tüm bölge için büyük bir tehdit oluşturacak. Nükleer enerji, yenilenebilir enerjilerin gelişmesi ve iklimin korunmasının önünde de bir engel teşkil ediyor. İklim değişikliği ile mücadele edebilmek için, hükümetlerin yenilenebilir enerji kaynaklarını teşvik etmesi gerekiyor.

Greenpeace, dünyanın neresinde olursa olsun riskli ve pahalı bir enerji olan nükleere karşıdır. Greenpeace her tür nükleer enerji neslinin, başka bir Çernobil yaratabilecek ölümcül bir karar olduğunu savunuyor. Çernobil felaketi milyonlarca insanı etkiledi ve hala gözle görülür şekilde etkileri devam ediyor. Greenpeace, her bireyin olduğu gibi Mısır halkının da daha iyi bir enerji çözümünü hakettiğine inanıyor. Mısır gibi güneş potansiyeli açısından zengin ülkeler, sürdürülebilir ve temiz enerji sistemleri inşa etmelidir.Greenpeace tüm dünyada Enerji [D]evrimi raporu ile, nükleer teknolojiye gereksinim duymadan ve karbon salımlarının düşürülebildiği küresel bir sürdürülebilir bir enerji modeli öneriyor.

Destekleyenler