sayistay kitap gif banner

su ve saglik kongresi 2019 banner

ABD’deki Çevre Felaketinin Önüne Nasıl Geçilecek!

petrolsizintisifelaketi10_1Günde 5 bin varil petrol okyanusa akıyor. Peki bunu önlemenin yolu ne? Saçlarla petrol sızıntısını emmek mi, petrol yiyen bakteriler mi, yoksa mantarlar mı?  Meksika Körfezi'ndeki petrol felaketi başlayalı tam 18 gün oldu.

Günde 5 bin varil petrol okyanusa sızmaya, 5 bin kilometrekarelik bir alanı kaplayıp karaya doğru ilerlemeye devam ediyor.

Sızıntıyı durdurmak için bugüne dek pekçok yöntem denendi. Petrolü yakma girişimleri oldu; ancak fazla çevre kirliliği yarattığı için bu yöntemden vazgeçildi.

Petrol dağıtıcı kimyasallar kullanıldı, ama bilim adamları onların da okyanuslardaki canlılara zararlı olduğu uyarısında bulundu.

Petrolü başka bir kanala nakletmek umuduyla hızla yeni kuyular açılıyor. Ancak bu, tamamlanması haftalar alabilecek bir proje.

Geçen hafta büyük ümitlerle okyanusa indirilen dev huniye gelince: İçinde buz benzeri kristaller oluşup huninin ağzını tıkayınca, bu yöntem de işe yaramadı.

PETROL SIZINTISINI ENGELLEMEK İÇİN İLGİNÇ ÇÖZÜMLER

Sızıntıyı engellemek için sayısız yöntenm önerildi. Bunlardan bazıları öne çıktı...

Bunlardan biri  bölgeye petrolle beslenen bakterileri bırakmak... Ancak bu yöntem bölgedeki doğal yapıyı değiştirecek bir yöntem olduğu için soru işaretleri ile dolu...

Bir diğer öneri de Norveçli bir şirketten geldi. Şirket petrol sızıntısını doğal yoldan emebilecek yosunları kullanmayı öneriyor. Şirket bu yosunlardan yapılan torflarla petrolü emip sonra da bölgeden uzaklaştırmayı düşünüyor...

Bir başka çözüm önerisi de "mantar ve saçlar"... Saç ve mantardan yapılan özel halıların petrolü emebileceği düşünülüyor. Aslında bu yöntem sadece bir proje olmaktan öte bir yöntem... Daha önce bu yöntem kullanılarak başarıya ulaşıldı. 2007 yılında Cosco Busan petrol sızıntısını bu yöntem önlemişti... Şimdi devreye kuaförler, özellikle de hayvan kuaförleri ve çiftçiler girdi. Amaç, petrolü emmesi için, sızıntının olduğu yere tonlarca saç ve tüy göndermek.

SAÇLAR DOĞAYI KURTARIR MI?

Bir diğer yöntem de saç ve tüyler... Bunun için ABD'de bir kampanya başladı bile...

Kampanyayı örgütleyen Matter of Trust yardım kuruluşundan Lisa Gautier'e göre, pek de şaşırtıcı bir önlem değil bu:

"Saçınızı yıkarken, saç yağlandığı için, yağ topladığı için şampuanlıyorsunuz. Saç kökleri ve telleri, muazzam yüzeyleri sayesinde bol miktarda yağ toplayabilir, bunu yaparken sünger gibi de şişmezler. Petrol de bir tür yağ olduğuna göre, saç ve tüy bunu emmeye en uygun malzemelerden biri."

Fikrin sahibi Phil McRory adlı Alabamalı bir kuaför. Yaşadığı bölge, petrol sızıntısının olduğu yere yakın.

Ama bu teknolojiyi, Amerikan Çevre Koruma Dairesi de deneyip onaylamış.

Lisa Gautier, kampanyaya katılan 370 bin kuaförden her birinin, günde ortalama yarım kilo saç topladığını; 100 bin kadar hayvan kuaförünün her birinde de günde 1,5 kilo kadar tüy toplandığını belirtti.

"Bu insanlar posta masraflarını kendi ceplerinden ödeyerek bunları bize ulaştırıyorlar. Hatta bu tür büyük bir sızıntı olduğunda, doğrudan felaket bölgesine yolluyorlar. Ayrıca kadın müşterilerinden eski naylon çoraplarını isteyip, onları da yolluyorlar. Bizim gönüllülerimiz de saç ve tüyleri bu çoraplara doldurup, dev sosisler şeklinde bağlıyor. Ve ya sızıntının olduğu yere, ya da korumak amacıyla sahile yerleştiriyorlar."

Gautier, "Biz önceleri yalnızca kuaförler ile hayvan kuaförlerini düşünmüştük. Yüzbinlerce kilo saç ve tüy demek bu. Ama sonra alpaka ve koyun çiftçileri de bizi aramaya başladı. Ellerinde muazzam miktarda atık yün var. Bu sayede operasyonumuz büyüdükçe büyüdü. Artık postayı bırakıp, kamyonla taşımaya başladık malzemeyi. Hatta İngiltere'den de duyanlar olmuş, naylon çorap gönderiyorlar bize. Bu da harika birşey, çünkü bizim buralarda, Kaliforniya'da havalar genelde sıcak olduğu için yeterince naylon çorap stokumuz yoktu!" diyor.

Kampanyada örgütün Facebook sayfası da önemli bir rol oynuyor.

Meksika Körfezi'ndeki petrol sızıntısının yayılmasını önlemek için fikirler bununla da bitmiyor:

Sızan petrolde pay sahibi olan BP yetkililerinin bugün verdiği bilgiye göre şirket, kuyuyu eski lastikler ve golf topları ile doldurmayı düşünüyor. Amerikan Sahil Muhafaza'sından Amiral Thad Allen da, şeritler halinde kesilmiş lastik parçaların, yüksek basınçla deniz yatağına fırlatılarak deliği tıkayabileceği görüşünü destekledi.

Kaynak : ntvmsnbc ve Ajanslar

Destekleyenler