acar atik yonetimi

cevka 2019

Elektrikli Araçlara AB Teşviği

elektrikliaraclar10Avrupa Komisyonu 28 Nisan 2010'da kabul ettiği yeni strateji ile AB çapında daha temiz ve enerjiyi etkin kullanan elektrikli araçların teşvik edilmesine karar verdi.
Euroactive'in haberine göre 28 Nisan’da kabul edilen metinde Komisyon ısrarla tek ve spesifik bir teknolojiyi teşvik etmediğinin altını çiziyor ancak biyo-yakıt kullanımında kısıtlamalara gidileceği belirtiliyor.

Öte yandan metinde IHS tarafından hazırlanan bir çalışmaya referans verilerek elektrikli motorların potansiyeline dikkat çekiliyor ve elektrikli araç satışlarının 2030’a kadar % 20 oranında artmasının beklendiği belirtiliyor.

Avrupa Birliği bir süredir elektirikli otomobil pazarına özel bir önem veriyor. Komisyon tarafından kabul edilen metinde diğer birçok alanda olduğu gibi elektirikli otomobil üretimi ve şarjı konusunda üye ülkelerin ortak bir tutum belirlemelerinin önem taşıdığı ve bu konuda altyapı ve finansman çalışmaları için Avrupa Yatırım Bankası’nın incelemelerine ihtiyaç duyulduğu kaydediliyor. 2010 yılı sonuna kadar AB’nin tüketicilerin elektirikli araçları tercih etmelerini sağlayacak yol gösterici kılavuzlar yayınlaması bekleniyor. AB, üye devletlerden de bu konuda yardım bekliyor.

Destekleyenler