kamu ihale danismanligi 2019

ies2019

su ve saglik kongresi 2019 banner

beton block 2019

"Su,Paha Biçilmez Bir Miras"

su10"Suyumuz da yasasına kavuşmalı" diyen TEMA Vakfı üyeleri "Su Yasası" çıkması için çalışıyorlar.  TEMA Vakfı 22 Marta Dünya Su Günü dolayısıyla şu açıklamayı yaptı:

“TEMA, suyu paha biçilemez doğal bir miras olarak tanımlamaktadır ve suyun kamu tarafından “güvenli içme suyu”, “katlanılabilir maliyet”, “adil sunum”, “verimli ve sürdürülebilir” tüketim anlayışına dayalı olarak sağlanması gerektiğine inanmaktadır.”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1992 yılında Rio de Janerio'da düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı her yıl 22 Mart gününün “Dünya Su Günü” olarak kutlanmasına karar vermiştir. 1993 yılından bu yana her yıl farklı konularda kutlanmakta olan Dünya Su Günü, 2010 yılında “Sağlıklı Bir Dünya İçin Temiz Su” mesajı ile kutlanmaktadır.

  • Dünyadaki toplam su miktarı 1,4 milyar km3’tür.
  • Bu suların % 97,5’i okyanuslarda ve denizlerde tuzlu su olarak, % 2,5’i ise nehir ve göllerde tatlı su olarak bulunmaktadır.
  • % 2,5 gibi çok az  miktarda olan tatlı su kaynaklarının % 90’ının kutuplarda ve yer altında hapsedilmiş olarak bulunması, insanoğlunun kolaylıkla yararlanabileceği elverişli tatlı su miktarının ne kadar az olduğunu göstermektedir. Üstelik küresel iklim değişikliği, dünyadaki su rejimini değiştirmekte, çok kıt olan su varlığının doğru, verimli ve adil şekilde paylaşımında yeni stratejiler ve uyum sürecinin belirlenmesini zorunlu kılmaktadır.

TEMA, suyu paha biçilemez doğal bir miras olarak tanımlamaktadır ve suyun kamu tarafından “güvenli içme suyu”, “katlanılabilir maliyet”, “adil sunum”, “verimli ve sürdürülebilir” tüketim anlayışına dayalı olarak sağlanması gerektiğine inanmaktadır. Vakfın bu konudaki stratejisi bu tüketim anlayışı çerçevesinde tüm bilinçlendirme çalışmalarının başlatılmasına, yürütülmesine destek vermek ve bu konuda tüm kamu ve sivil örgütlerle işbirliğini geliştirmektir.

Daha önce Meralarımızı ve Topraklarımızı yasasına kavuşturan TEMA Vakfı, şimdi de Su Yasası üzerinde çalışmaktadır. TEMA Bilim Kurulu tarafından hazırlanmakta olan taslak çalışma ilgili bakanlıklarla paylaşacaktır. Suyumuz da yasasına kavuşmalıdır.

Destekleyenler