artemis 2019

Kara Akbabalara GPS'li Takip

karaakbabalar09AÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Yamaç, türün yaşam ortamlarının tahrip edilmesi ve ormancılık faaliyetlerinin, kara akbabaların üremesinde en önemli engellerden biri olduğunu belirterek,
kara akbabaların üreme alanlarındaki ormancılık faaliyetlerinin özellikle üreme dönemlerinde yapılmaması gerektiğini söyledi.

Ormancılık faaliyetleri kapsamında özellikle Türkmenbaba Dağı'nda yuvaların bulunduğu ağaçların korunduğuna dikkati çeken Yrd. Doç. Dr. Yamaç, ''Ancak ağacı kesmemek yeterli olmuyor. Özellikle üreme dönemlerinde yuva alanlarının çevresinde insanların kesinlikle bulunmaması gerekir. Aksi halde rahatsız olan yetişkin kara akbaba yuvayı terk edebiliyor'' dedi.

AÜ Öğretim Üyesi Elif Yamaç, zehirli besinler ile tilki gibi hayvanların yakalanmasının da dolaylı yoldan tehdit oluşturduğunu anlatarak, ''Zehirlenen tilkilerin leşlerini yiyen kara akbabalar da zehirlenip yaşamını yitiriyor. Ayrıca akbabaların yeterli besin bulamaması ve avcılık da türü tehdit eden faktörler arasında yer alıyor'' diye konuştu.

Yamaç, Eskişehir Türkmenbaba Dağı'nda üreyebilen yaklaşık 26 çift kara akbaba bulunduğunu belirterek, kara akbabaların yılda bir kez yumurtladığını bildirdi.

Yrd. Doç. Dr. Yamaç, Doç. Dr. Can Bilgin ile yürüttükleri çalışma kapsamında Türkmenbaba Dağı'ndaki kara akbabaları GPS sistemiyle takip ettiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:''AÜ tarafından desteklenen projemiz kapsamında 4 GPS vericisi aldık. Yavrulardan birine vericilerden birini taktık. Yuvadan ayrılan yavru kara akbabayı şu anda takip edebiliyoruz. GSM operatörü tarafından bireyin bulunduğu koordinat bize mesaj olarak gönderiliyor. Böylece bireylerin dağılım alanları hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Akbabalar hakkında ne kadar bilgimiz olursa korumaya yönelik çalışmalar o kadar başarılı olur. Radyo vericisi taktığımız iki kara akbaba da var. Şu anda bunların birisinden sinyal almaya devam ediyoruz.''

''ÖNLEM ALINMAZSA YOK OLMALARI KAÇINILMAZ''

Yrd. Doç. Dr. Yamaç, Sündiken Dağları'nı içeren Orta Sakarya Bölgesi'nde yeni bir kara akbaba varlığı tespit ettiklerine de değinerek, söz konusu bölgede TÜBİTAK tarafından desteklenen projeleri kapsamında kara akbabaların varlığının izlenmesine yönelik çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

Ülkede yaklaşık 250-500 çift kara akbaba kaldığına dikkati çeken Yrd. Doç. Dr. Yamaç, şunları söyledi:''Kara akbabaların popülasyonunun (varlığının) korunmasına yönelik olarak 2001 yılından günümüze kadar sürdürdüğümüz çalışmalar ve Kuş Araştırmaları Derneği tarafından oluşturulan Kara Akbaba Eylem Planı dışında ciddi çalışmalar bulunmamaktadır. Bir zamanlar Avrupa'da, İspanya'dan Anadolu'ya kadar dağılım gösteren tür, günümüzde sadece İspanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye'de ürüyor. Önlem alınmazsa kara akbabaların yok olması kaçınılmaz.''

Pin It

Destekleyenler